Zabezpieczenie praw twórców gier indie
Jakiś czas temu do naszej kancelarii zgłosił się niezależny twórca gier wideo z prośbą o doradztwo i przygotowanie odpowiedniej umowy, która zabezpieczy jego interesy i prawa w związku z rozpoczęciem projektu. Sprawa była o tyle ciekawa i rzadka, że projekt miał przebiegać w strukturze nieformalnej. Żadna z osób przystępujących do tego projektu nie prowadziła własnej działalności gospodarczej i nie planowała jej zakładać. Dlatego powszechne i standardowe rozwiązania nie były wystarczające w tej sytuacji.
Ten klient był wyjątkowy jeszcze pod jednym względem: po wnikliwej rozmowie okazało się, że ma bardzo konkretne oczekiwania dotyczące zabezpieczenia swoich praw jeszcze przed rozpoczęciem pracy w zespole. Jednym z największych zagrożeń dla „indyczych” projektów jest rozpad grupy zapaleńców, którzy postanowili wspólnie stworzyć grę. Nie jest rzadkością sytuacja, w której jeden z członków zespołu zaprzestaje pracy, przy czym wkład twórczy tej osoby stanowi już część gry. Głównym wyzwaniem jest tutaj skonstruowanie umowy w taki sposób, aby w wypadku rozpadu zespołu, podejmowanie decyzji i zarządzanie projektem było nadal możliwe.
Następnym elementem wymagającym naszego wsparcia było dobranie odpowiedniego modelu współpracy dla twórców projektu. Większość pracy związanej z tworzeniem gry miał wykonać nasz klient. Pozostali członkowie zespołu mieli go wspierać w większym lub mniejszym stopniu. To zagadnienie łączy się również z problemem podziału ewentualnych zysków, które mogą pojawić się w przypadku udanej komercjalizacji gry. Dlatego konieczne okazało się wprowadzenie odpowiedniego mechanizmu zapewniającego sprawiedliwą dystrybucję zysku.
Ostatnią kwestią, która budziła wątpliwości naszego klienta, była możliwość ograniczenia, lub wyłączenia prawa do podpisania się pod grą imieniem i nazwiskiem przez danego autora. Jest to zagadnienie, które często rodzi pytania ze strony niezależnych twórców gier wideo. Tutaj jednak po konsultacji klient zdecydował się, aby umowa w pełni szanowała osobiste prawa autorskie członków zespołu i odstąpił od tego zapisu.
Dzięki współpracy z naszą kancelarią twórcy gry podpisali umowę, która:
- odpowiednio zabezpiecza ich prawa w sytuacji, gdy projekt nie jest realizowany w ramach
- działalności gospodarczej
- jasno określa zakres współpracy,
- precyzyjnie określa wkład twórczy i podział zysków w przypadku sukcesu komercyjnego,
- ogranicza ryzyko związane z rozpadem zespołu, w tym ryzyko powstawania nieporozumień na tle decyzji twórczych i ogólnego zarządzania projektem,
- zabezpiecza osobiste prawa autorskie członków zespołu.
Na koniec warto dodać, że prawnicy wciąż jak mantrę powtarzają: „spiszcie ustalenia dotyczące przyszłej współpracy”. Tym bardziej cieszymy się, że dzięki wyczerpującej rozmowie z klientem i dokładnemu poznaniu jego historii i planów mogliśmy zaproponować rozwiązania, które umożliwią efektywną pracę nad nowym projektem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem gier wideo.
Tworzysz gry i szukasz pomocy prawnej?
Porozmawiajmy!
e-mail: kancelaria@kaizensolutions.pl